Royal Rangers v ČR

O Royal Rangers

Royal Rangers je mezinárodní organizace pro děti a mládež školního věku. Chce pozitivně ovlivnit výchovu mladé generace na základě křesťanských principů morálky a etiky. Nabízí rodičům, školám a co nejširšímu okruhu dětí pomoc při výchově a rozvoji ve všech čtyřech oblastech života: fyzické, duchovní, duševní a sociální.

Cílem je nabídnout dětem zajímavý program volnočasových aktivit rozšiřující jejich všestranné vědomosti a dovednosti, pomoci jim vyrůst na samostatné a zodpovědné jedince, žijící bez závislosti na alkoholu, drogách, automatech, bez xenofobie a rasismu.
Hlavní okruh naší činnosti je klubová činnost formou pravidelných schůzek, organizování výletů, víkendovek, letních a zimních táborů, kulturních akcí, jako jsou koncerty, divadla nebo loutková představení, sportovních akcí a zájmových kroužků.

Historie

Původně vznikla organizace Royal Rangers v šedesátých létech v USA s cílem pomoci mladým lidem najít skutečné životní hodnoty, pomoci jim vybudovat zdravý a pevný charakter a chránit je před negativními jevy, zejména násilím, alkoholismem a drogami. Za tímto účelem byl vypracován program a metody práce, na které dnes navazují Royal Rangers po celém světě. V roce 1981 byla organizace Royal Rangers předvedená v Německu a Švýcarsku, následně byl vypracován tzv. evropský model, podle kterého se dnes pracuje ve většině evropských zemí. Jedná se především o literaturu pro děti a vedoucí, způsob práce s dětmi, výcvik vedoucích a spolupráce s rodiči.

O Royal Rangers v ČR

Royal Rangers v České republice pracuje jako Občanské sdružení registrované Ministerstvem vnitra ČR dne 16. dubna 1996.

V České republice jsme se s Royal Rangers seznámili v roce 1992, kdy se 12 vedoucích z naší země zúčastnilo národního výcvikového tábora ve Švýcarsku. Program a způsob práce je natolik zaujal, že hned následující rok zorganizovali první Národní výcvikový tábor pro vedoucí a tímto začali budovat Royal Rangers v naší zemi.

Metody naší práce

Členové Royal Rangers jsou rozděleni do čtyř věkových skupin: Greenhorni (7-8 let), Trappeři (9-12 let), Rangeři (13-15 let) a Junioři (16-18 let). V těchto věkových skupinách jsou mladí lidé motivováni k aktivnímu životu a aktivnímu sebevzdělávání - a to individuálně podle svých schopností a nadání. Postupným získáváním odborností na základě testů a plněním daných úkolů podle pracovních knih vedeme děti k objevování nových poznatků, které obohacují jejich život a rozšiřují okruh vědomostí a dovedností. Připravený program je otevřen bez výjimky všem, kteří se chtějí zapojit. Nepoužíváme žádné nátlakové ani výběrové metody. Spolu s členy RR se na všechny akce snažíme zapojovat také neorganizovanou mládež, která se může v kterémkoli čase aktivně zapojit do běžícího programu nebo připravovaných akcí. Využívají toho zejména kamarádi a spolužáci našich členů. Neorganizovaná mládež se zapojuje do námi organizovaných akcí jako jsou Bambiriády, Sportovní dny, celodenní výlety, víkendovky, tábory, apod.

Časté výlety a víkendové akce v přírodě napomáhají motivovat mladé lidi k aktivní účasti na programu a práci skrze plnění různých úkolů a odborných zkoušek. Dobrý kolektiv a zajímavý program také pomáhá k utužování vztahů a učení se společenskému životu v kolektivu bez rozdílu věku, pohlaví, náboženského vyznání, či barvy pleti.

Vyvrcholením celoroční aktivity jsou zpravidla letní stanové tábory RR. Tyto jsou vedeny netradičním a originálním způsobem s důrazem na aktivní zapojení všech účastníků podle věku a svých schopností. Podporovány jsou samostatné a zodpovědné jednání a zároveň maximálně kolektivní spolupráce.

Charakteristickým rysem našich táborů jsou například táborové stavby a způsob vaření, celotáborové hry a večerní táborové programy. Považujeme za velice důležité spolupracovat s rodiči a školou, protože právě oni musí být informováni o naší práci a metodách. Většinou se u rodičů setkáváme s pochopením a s širokou podporou. Pravidelné schůzky se konají zpravidla ve vlastních klubovnách nebo přímo na školách jako zájmové kroužky.

Náš cíl

Systematická práce v dobrém kolektivu pod vedením zkušených vedoucích nabízí mladým lidem možnost prožít opravdové dobrodružství a při tom najít skutečné životní hodnoty, jako jsou: učení se samostatnosti, zodpovědnosti vůči sobě i ostatním, odvaha se správně rozhodnout, vytrvalost, cílevědomost a sebeovládáni. Program Royal Rangers pomáhá mladým lidem rozvíjet a utužovat kladné vlastnosti, objevovat a rozvíjet nadání, rozšiřovat okruh jejich zájmů i vědomostí ve všech oblastech, s důrazem na zdravý a plnohodnotný život.

Program RR proto není zaměřen pouze na přírodu a táboření, ale snaží se zahrnout všechny oblasti života a pozitivním způsobem je u mladého člověka rozvíjet z pohledu potřeb a k prospěchu celé společnosti.

Cílem je zdravý a rozhodný mladý člověk se správným žebříčkem hodnot, který je připraven zvládnout každou životní situaci, má odvahu odmítnout negativní jevy, je ochoten rozvíjet své nadání, prohlubovat vědomosti a zaujmout své místo ve společnosti s postojem „žít nejen ke svému prospěchu“.

Hlavní čtyři témata vyučování, která níže uvádíme, jsou přizpůsobena podle věkové kategorie a realizována co nejvíce podle individuálních potřeb a schopností dítěte.

Hlavní témata zahrnuta v programu všech věkových skupin:

  • život v přírodě - základy táboření, poznávání přírody a její ochrana, samostatnost a soběstačnost i v obtížných situacích, práce s nářadím, s lanem a zacházení s ohněm
  • zdraví / první pomoc / bezpečnost - základy bezpečnosti při práci, sportu a v přírodě; poskytování první pomoci; sebeovládání, základy zdravého života bez závislostí, kde důraz klademe na zdravý život bez alkoholismu a narkomanie
  • sociální oblast - základy společenského života; úcta k člověku, autoritám, pomoc slabším, starším a strádajícím; odpovědnost, přátelství, úcta ke všemu živému
  • základní principy křesťanství - jsou realizovány skrze zlaté pravidlo Royal Rangers, které zní: “Ve všem dělám druhým to, co chci, aby oni dělali mně“.

Autor článku: Petr Walach
Zdroj: www.royalrangers.cz

© 2008 - 2018, Royal Rangers - Jihlava II.
Design & Code: Matouš Skála, Josef Vejvoda